Jak správně vybrat dětskou helmu a páteřák

Jak vybrat dětskou lyžařskou helmu

Pro základní orientaci v problematice výběru dětské lyžařské helmy vám pomůže tento text, pokud se budete chtít zeptat na další podrobnosti či konzultovat váš výběr, rádi vám posloužíme přímo v naší kamenné prodejně ŠpalekSki. 

Je skvělé vidět, kolik se dnes po českých kopcích i po svazích alpských pohybuje nadšených malých lyžařů. O to více je však třeba dbát na zajištění jejich bezpečnosti. Uvědomme si, že děti ještě nemají nejen vytříbenou lyžařskou techniku a tím také kontrolu lyží, ale často zcela postrádají také pud sebezáchovyNejvětší nebezpečí však hrozí v podobě srážky s dospělým a nepoměrně těžším lyžařem, která pro ně může být i fatální. Proto je nutné dětem pořídit kvalitní bezpečnostní vybavení, jehož základem je samozřejmě lyžařská helma.

Helma je povinná v zahraničí i ve škole

Vybavit dítě lyžařskou helmou není jen rozumné a moudré, ale v některých státech dokonce povinné. Například v Itálii je dětská helma povinná do 14 let věku, v Rakousku ještě o rok déle.
V České republice zatím není legislativně zakotvena povinnost nosit lyžařskou přilbu, ale tento stav zřejmě již nebude mít dlouhého trvání. A pokud hodláte umístit vašeho potomka do některé z tuzemských lyžařských škol, ve většině případů bez dětské přilby neuspějete.

Co by měla taková dobrá dětská helma na lyže splňovat?

Nízká hmotnost

Výběr dětské helmy má svá specifika, k nimž je samozřejmě dobré přihlédnout. Zejména pro malé děti volíme helmu co nejlehčí, přednost nejspíš dostane in-mold technologie před injected technologií.
 
Poněkud těžší může být dětská helma celoskořepinová, která pevným plastem překrývá rovněž uši dítěte, popřípadě helma integrální, vybavená chráničem čelisti a brady. Pokud však vaše dítě jezdí rychle, závodí, nebo pokud v minulosti utrpělo úraz obličeje, bude taková dětská přilba určitě vhodná.

Nastavitelná velikost

Vaše děti rostou jako z vody a jistě chcete, aby jim helma nějaký čas vydržela. Proto doporučujeme vybírat model s nastavitelnou velikostí. Velikost se nastavuje většinou pomocí kolečka v zadní části helmy a dosahuje rozpětí cca 5 cm (např. 48-53 cm).
 
Do tohoto typu helem lze rovněž snáze vložit speciální čepičku pod helmu nebo kuklu, stačí jen kolečkem o kousek helmu zvětšit. Pozor, kvůli zachování správné pozice helmy na hlavě a tím také stoprocentní bezpečnosti se nesmí pod helmu nosit klasické čepice! Dětská lyžařská přilba sama o sobě dobře plní termoizolační funkci, takže většinou není nutné pod ní dítěti ještě něco oblékat, výjimku samozřejmě tvoří právě kukla, která před mrazem chrání i obličej.
 
Helmu ovšem v žádném případě nevybírejte příliš velkou s tím, že do ní dítě doroste. Rozepnutá helma by měla i při prudkém předklonu těla zůstat dítěti na hlavě, jinak nebude spolehlivě chránit! Na svahu musí být helma naopak v každém případě zapnutá! Řemínek by neměl jít přetáhnout přes bradu, ale měl by dítěti umožňovat otevřít ústa. 

Jak změřit hlavu

Je vždy lepší, když se dětská lyžařská helma zkouší přímo na hlavu dítěte.
Pokud to z nějakého důvodu není možné, změřte své ratolesti před nákupem obvod hlavy krejčovským metrem. Ten přiložíte vodorovně na čelo a hlavu jím obkroužíte nad úrovní uší. 

 
Nemáte-li krejčovský metr, použijte kus provázku nebo proužek papíru, který pak změříte pravítkem. 
Výsledný údaj v centimetrech porovnáte s údajem uvedeným u helmy a podle toho zvolíte velikost. 

Správná pozice dětské lyžařské helmy

Helma musí být na hlavě dítěte správně posazená. Odpovídá tomu přibližně vodorovná pozice helmy s tím, že její přední část musí chránit čelo, ale rozhodně nesmí být tak nízko, aby zasahovala do zorného pole dítěte.

Odnímatelná výstelka

Zachování hygieny při používání helmy usnadňuje vyjímatelná a pratelná vnitřní výstelka

I design může být funkční

Design helmy má u dětských modelů také další funkci – pestré a výrazné barvy se dětem obvykle líbí a budou lyžovat s větším nadšením, hlavně však budou lépe viditelné pro ostatní lyžaře, kteří si dají při průjezdu kolem větší pozor. Navíc své dítě lépe najdete v případě, že vám na sjezdovce ujede. Některé dětské helmy jsou dokonce vybavené světelnou blikačkou, podobně, jako je tomu u přileb cyklistických.

Nezapomeňte na brýle!

Při výběru dětské lyžařské přilby nezapomeňte také na lyžařské brýle, které do ní musí pasovat.
 
Pokud dítě již brýle má, vezměte je na nákup helmy s sebou, pokud ne, kupujte je zároveň s helmou a vyzkoušejte přímo na dítěti, zda mezi brýlemi a helmou není mezera, zda brýle neodléhají od obličeje a jestli netlačí dítěti na nos. Více o lyžařských brýlích a jejich výběru najdete v samostatném článku.

Údržba a skladování lyžařské helmy

Dětská přilba se má omývat pouze měkkým hadříkem nebo houbičkou, které namočíte do slabého mýdlového roztoku. Pro skladování helmy je dobré vybrat místo, kde helma nepřijde do styku s vyššími teplotami.

Dětská přilba na lyže není vše. Koupí dětské helmy jste samozřejmě nevyčerpali možnosti, jak svou ratolest na svahu zabezpečit proti úrazu. Dalším vhodným prostředkem je chránič páteře. 

 

Jak vybrat dětský páteřák

Dětská lyžařská helma se již stala standardní součástí výbavy na lyže. Helmou však ochrana dítěte nekončí, protože zranění hlavy není jediným vážným rizikem, které na svahu číhá. Podobně vážné následky může mít také úraz páteře. Proto je dobré použít kromě helmy také dětský páteřák

Páteřák jedině s certifikací

Chránič páteře musí mít odpovídající certifikaci, která dokládá, že poskytuje skutečně účinnou ochranu vašeho dítěte. Páteřáky jsou certifikovány dle normy EN-1621-2, která chrániče dělí do ochranných tříd 1 a 2. Třída 2 přitom disponuje lepšími ochrannými vlastnostmi. Pokud je chránič certifikován, musí to být přímo na něm vyznačeno.

Druhy dětských páteřáků

Stejně jako v případě chráničů pro dospělé, i v dětské kategorii si můžete vybírat ze dvou základních druhů chráničů páteře. První z nich, říkejme mu klasický, je vyroben z běžného tvrdého plastu, většinou polyuretanu nebo polypropylenu. Aby chránič kopíroval esovité zakřivení páteře a umožňoval pohyb, není vyroben z jednoho kusu, ale z několika plátů, které jsou spojené pohyblivými spoji.
 
Druhý typ chrániče se na trhu objevil teprve nedávno, neboť využívá opravdu nejmodernějších technologií. Konkrétně jde o viskoelastické polymery nebo inteligentní d3o molekuly, které za běžných podmínek připomínají měkkou poddajnou pěnu, ovšem po nárazu okamžitě ztvrdnou a dovedou tak ochránit stejně dobře, jako tvrdý plast.
 
Tento druhý typ páteřáků je daleko pohodlnější na nošení, a proto také vhodnější pro děti, kterým mohou tvrdé páteřáky na zádech vadit.

Velikost dětského páteřáku  

Při nákupu dětského páteřáku věnujte velkou pozornost výběru správné velikosti. Stejně jako u jiného sportovního vybavení i zde platí, že je krajně nevhodné koupit chránič větší s tím, že do něj dítě doroste.
 
Chránič páteře by měl sahat od krčních obratlů po kostrč, kterou by měl rovněž částečně překrývat. Spodní okraj chrániče by měl být jen tak nízko, aby si dítě mohlo pohodlně sednout. Horní okraj by pak neměl přesahovat úroveň ramen. V případě pádu vzad by si totiž dítě o hranu chrániče mohlo poranit krční páteř. Právě to je hlavním důvodem, proč páteřák nekupovat větší.

Pozice dětského páteřáku

Páteřák by měl na zádech dobře sedět, aniž by se hýbal do stran, nahoru či dolů. K uchycení páteřáku slouží bederní pás, ramenní popruhy, popřípadě prsní popruh. 
 
Popruhy by měly být stavitelné a je důležité věnovat dostatečnou pozornost jejich správnému nastavení, které chránič zafixuje do správné polohy. 
 
Pokud se to nedaří, zkuste klidně jiný model, který třeba vašemu dítěti bude vyhovovat lépe. Aby páteřák správně seděl, je třeba jej nosit hned na první vrstvu oblečení, tedy nejlépe na funkční prádlo.

IMG_9662IMG_20161118_130534_resized_20170321_013847446IMG_20170121_112516_resized_20170321_013848353

  • +420 777 297 340
  • info@spalekski.cz